По интензивните борби вчера, во текот на ноќта ниту Киргистан ниту Таџикистан не пријавија поголеми инциденти, што укажува дека го почитуваат договорот за прекин на огнот, освен што киргистанската гранична полиција соопшти дека едно од нивните села било накратко гранатирано.

Двете поранешни советски републики се судрија на границата оваа недела, обвинувајќи се меѓусебно дека користеле тенкови, минофрлачи, ракетна артилерија и беспилотни летала за напад во нападите врз пограничните населби.

Граничните прашања во земјите од Централна Азија главно датираат од советската ера кога Москва се обиде да го подели регионот меѓу групи чии населби често биле сместени меѓу оние на други етнички групи.

Киргистан, кој објави 24 загинати и десетици ранети во петокот, рече дека едно погранично село рано утрото било гранатирано, по инаку мирната ноќ, пет минути било гранатирано со минофрлачи.

Таџикистан не даде официјална изјава за бројот на жртвите, но безбедносни извори велат дека најмалку седум лица биле убиени вчера. Таџикистанската гранична полиција во петокот соопшти дека киргистанските хеликоптери и беспилотни летала нападнале неколку таџикистански села.

Безбедносните служби на Таџикистан соопштија дека началниците за безбедност на двете земји ги продолжуваат преговорите во сабота за да се реши конфликтот.