Поранешниот астронаут Волтер Канингем, кој полета во вселената со Аполо 7 во 1968 година како дел од првата мисија Аполо со екипаж што го отвори патот за 12 слетувања на Месечината во следните години, почина во вторникот на 90-годишна возраст, соопшти НАСА.

Advertisements

Канингем им се придружи на членовите на екипажот Валтер Шири и Дон Ајзел во успешна 11-дневна мисија во ниската орбита на Земјата како прв човечки пробен лет на новото вселенско летало Аполо, кое подоцна полета на Месечината.

Аполо 7 го означи продолжувањето на програмата за вселенски летови на НАСА 21 месец по пожарот во кој загинаа сите тројца членови на екипажот на Аполо 1 за време на пробното лансирање на Земјата кон крајот на јануари 1967 година.

Канингам служел во американската морнарица и летал 54 мисии како борбен пилот. Тој бил избран за астронаут во 1963 година, објави вселенската агенција. „Волт Канингем беше борбен пилот, физичар и претприемач – но, пред сè, тој беше истражувач“, се вели во соопштението на НАСА во кое ја објави неговата смрт.