Крвниот притисок е како термометар за здравје. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи понапорно за да пумпа крв. Ова е опасно бидејќи може да доведе до срцев удар, церебрална тромбоза или нарушувања на бубрезите. Поради оваа причина, многу е важно да се контролира крвниот притисок.

Многумина го знаат како милениумски германски рецепт кој меша три моќни состојки:
Лимон, лук и ѓумбир. Секоја од овие состојки е исклучително добра за здравјето, но нивната комбинација прави чуда. Имаме лимон кој е богат со витамин Ц. Има и алкални својства кои го регулираат нивото на pH во телото.

Потребно е:

4 главички лук
ѓумбир
4 лимони
2 литри вода

Подготовка:
Убаво измијте ги лимонот и ѓумбирот, а лимонот исечкајте го на кришки. Потоа излупете ги лукот и ѓумбирот и истурете ги сите состојки во блендер. Мешајте додека не добиете еднолична (хомогена), течна форма.

После тоа, истурете ја оваа смеса во тенџере и загрејте ја. Потоа полека додајте вода и оставете да зоврие. Откако ќе зоврие, оставете ја смесата да се излади и потоа истурете ја во шише и ставете ја во фрижидер.

Задолжително пијте по една чаша од овој напиток секое утро на празен стомак, а се препорачува да испиете една и два часа пред спиење. Со ова вашите артерии за многу кратко време ќе бидат како нови бидејќи маснотиите што ги затнуваат ќе исчезнат.

Ќе забележите и како вашиот крвен притисок се регулира и стабилизира.
Не заборавајте да го протресете пијалокот пред да почнете да уживате во неговите својства. Крвниот притисок повеќе нема да ви биде проблем. Почнете да го земате овој сируп и ќе се чувствувате како нови.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.