Добро знаеме колку се здрави јајцата, а нивната голема предност е што можат да се подготват на милион начини. Но, дали знаевте дека тие можат да ни бидат корисни на разни други начини, не само како оброк?

Еве пет уникатни начини како да ги користите јајцата во вашиот дом. Ова не се рецепти, но можеби ќе ве изненадат бидејќи помагаат во решавањето на малите проблеми во домот.

  1. Сликање

Пред луѓето да ја развијат техниката на сликање со масло на платно, јајцата се користеле како медиум за сликање долго време. Јајце температа се состои од мешавина од ситно мелен пигмент во боја, мала количина на вода и жолчка од јајце. Сепак, жолчката тешко се зачувуваше, па беше неопходно секој ден да се меша нова количина.

Сепак, оваа „темпера“ можете сами да ја направите. Сè што треба да направите е да сомелете квалитетен пигмент во боја во паста со малку вода и потоа да додадете малку жолчка од јајце.

  1. Нега на коса

Наместо да купувате синтетички производи за коса, можете едноставно да користите јајца за да подготвите домашна маска која е евтина и ефикасна. Јајцата содржат многу протеини, како и други минерали корисни за косата.

Сè што треба да направите е да го втриете и оставете го да отстои некое време. Во повеќето случаи, едноставното нанесување на цело сурово јајце на чиста, влажна коса, а потоа оставање на околу 20 минути и испирање, ќе се ослободи од несаканите масла.

Доколку имате мрсна коса користете ја само белката, а за сува коса само жолчката.

  1. Средство за чистење чевли

Ако немате комплет за полирање, но сакате да ги носите вашите омилени кожени чевли, јајцата би можеле да бидат вашиот одговор. Одделете ја белката од жолчката и втријте ја во кожата со мек сунѓер додека целосно не се впие. Направете го тоа додека не останат јајца.

  1. Подобрете го лошото кафе

Ако сфатите дека наеднаш ви снемало пакувања со одличното кафе што толку многу го сакате и ви се влошило, јајцата би можеле да ви помогнат.

Скршете неколку лушпи од јајца во филтер со мелено кафе пред да се вари. Ќе го остави кафето помазно од претходно бидејќи лушпите од јајцата, кои се алкални по природа, ќе ја неутрализираат содржината на киселина во кафето, правејќи го многу повкусно, пишува Cookist.

  1. Поправете радијатор што протекува

Ако вашиот фрижидер почне да тече додека сте среде никаде и имате јајца во вашиот автомобил, вие сте спасени. Отворете една и внимателно истурете го белиот дел во радијаторот. Ако се направи правилно, јајцето треба да се премести до протекување и ќе се готви на место кога ќе се загрее водата во радијаторот.