реклама

ЗА МНОГУ луѓе милениците се дел од семејството. Затоа е важно да им се обезбеди квалитетна исхрана за да бидат здрави и среќни. Но, често од незнаење или од желба да им угодиме на нашите миленици, даваме и некои намирници кои всушност можат да бидат многу штетни за нивното здравје.

Многу кучиња и мачки бараат од своите сопственици да ја споделат храната што ја јадат со нив, но без разлика колку со љубов ве гледаат пар кучешки или мачкини очи, треба да знаете дека некои намирници кои се добри за луѓето можат да им наштетат на нашите миленици. Еве која храна никогаш не треба да ја давате на вашите миленици.

реклама

Чоколадо

Веројатно нема многу луѓе кои не сакаат чоколадо, но сопствениците на мачки и кучиња треба да го чуваат подалеку од своите миленици. Зошто е тоа така? Работата е во тоа што какаото кое се наоѓа во чоколадото содржи теобромин, супстанца која е токсична за кучињата и мачките.

реклама

Проблемот е што кај кучињата и мачките, теоброминот не се метаболизира толку брзо како кај луѓето, па може да се акумулира во нивните тела и да има токсични ефекти. Затоа конзумирањето чоколадо може да предизвика тремор, срцеви аритмии, варење, но и сериозни болести кои можат да бидат опасни по живот.

Оваа храна може да биде особено опасна за малите кучиња и мачки, како и за оние со срцеви проблеми. Затоа, ако сакате да го наградите вашиот миленик со нешто, претпочитате да му купите специјални подароци за домашни миленици наместо да му давате слатки наменети за луѓе. Ако вашето домашно милениче добива чоколадо, контактирајте со вашиот ветеринар за совет и третман за да му помогнете да закрепне.

реклама

Лук и кромид

Честопати, сопствениците на кучиња и мачки им даваат на своите миленици остатоци од храна што самите ја зготвиле. Сепак, оваа храна често содржи кромид и лук, храна која е добра за луѓето, но може да биде штетна за кучињата и мачките. Кромидот, лукот, како и лукот и празот, се дел од групата на растенија „Алиум“, а сите се отровни за кучињата, дури и кога се варени или сушени.

Животните можат да ги толерираат во помали количини, но поголеми количини може да предизвикаат иритација на желудникот, дигестивни проблеми и намален апетит. Покрај тоа, тие исто така содржат токсини кои можат да ги оштетат црвените крвни зрнца на животните. Ова може да доведе до анемија и да предизвика замор, слабост и забрзано дишење.

Пржена и масна храна

Како што на луѓето им се препорачува да избегнуваат пржена и мрсна храна, исто така не се препорачува да ја даваат на мачки и кучиња. Пржената и мрсна храна како пржено пилешко, печено свинско месо или високо зачинети сувомеснати производи може да им предизвикаат дигестивни проблеми како што се дијареа, повраќање и надуеност.

Покрај тоа, ако вашите миленици често јадат храна која содржи големи количини на масти и масло, тоа може да доведе до дебелеење. Како резултат на дебелината може да се појават разни здравствени проблеми како дијабетес, срцеви заболувања и артритис, а сето тоа може да влијае на намалувањето на животниот век.

Затоа, наместо да ги храните со храна која може да им наштети, дајте им на вашите кучиња и мачки квалитетна храна наменета за нивната раса и големина, која ќе им обезбеди урамнотежена исхрана. Еден од водечките брендови во производството на храна за кучиња и мачки е Royal Canin, премиум бренд кој е посветен на подобрување на исхраната и здравјето на домашните миленици веќе 50 години.

Авокадо

Иако авокадото е популарна и здрава храна која се повеќе се користи во исхраната на луѓето, во никој случај не се препорачува за вашите миленици. Јамите, лушпите и листовите од авокадо ја содржат супстанцијата персин, која може да биде многу токсична за животните. Иако во мали количини не е штетен за кучињата и мачките, поголемите количини може да им предизвикаат дигестивни проблеми.

Ако имате куче, внимавајте каде го ставате каменот да не го фати и да не го проголта, бидејќи не се вари добро во цревниот тракт на кучето, па може да предизвика затнување на желудникот или цревата.

Млечни производи

Кучињата и мачките се цицачи, но по одреден период на цицање, нивното производство на ензими потребни за разградување на лактозата, шеќерот што се наоѓа во млекото и млечните производи, се намалува. Поради неможноста да ја сварат лактозата, внесувањето млечни производи може да им предизвика дигестивни проблеми како дијареа, повраќање, надуеност и стомачни болки.

Покрај тоа, млечните производи како што се сирењето и павлаката можат да бидат многу калорични, така што консумирањето во големи количини може да доведе до дебелина кај мачките и кучињата. Затоа не е препорачливо да се прелива млеко во чинии за мачки или да им се дава сирење или крем на милениците, без разлика колку тоа им е вкусно.

Најдобар начин да бидете сигурни дека вашите миленици се хранат здраво е да им обезбедите квалитетна храна која е специјално формулирана за нивните потреби. Таквата храна ќе им ги обезбеди сите потребни хранливи материи, без страв дека ќе им дадете храна која може да биде штетна за нивното здравје.

Доколку имате било какви сомнежи или прашања, дефинитивно можете да го контактирате вашиот ветеринар кој ќе ви даде совет за правилна исхрана на вашето домашно милениче. Со правилна исхрана и редовни ветеринарни прегледи, можете да обезбедите долг и здрав живот на вашите миленици.

реклама