реклама

Шампонот и регенераторот се потпора за повеќето од нас кога станува збор за нега на коса. Едниот ја чисти вашата коса и скалпот, додека другиот помага во хидратација и спречување на заплеткување. Но, ако не ги гледате резултатите што ги сакате од вашиот шампон и регенератор, можеби се прашувате дали треба да ги промените работите.

Како и со секој друг производ што го користите за вашето тело, можеби ќе треба да ги промените работите – не затоа што престанува да работи, туку затоа што потребите на вашето тело, а во овој случај косата и скалпот се менуваат, пишува Livestrong.

реклама

Нема одредено време колку често треба да го менувате шампонот или регенераторот, но можеби е време да го промените ако забележите некој од овие знаци:

Сте забележале разлики во косата или скалпот

реклама

Една од главните причини да ја промените рутината за нега на коса е ако забележите промени во скалпот или косата, како што се акумулација на производи, мрсна кожа на главата, чешање, лупење, кршливост или расцепени врвови.

Со текот на времето, како што старееме, а исто така и со третмани со топлина, хемиски и бои, потребите на нашиот скалп може да се променат, без разлика дали станува сува или мрсна, а исто така и нашата коса. Косата склона кон кршење може да бара состојки како што се глицерин, пантенол или силикон.

реклама

Времето се промени

Почетокот на топлото време предизвикува скалпот повеќе да се пот, што може да бара почесто миење со шампон, а постуденото време може да предизвика сув, чешање и чувствителен скалп.

Лекарите препорачуваат да користите шампон кој го отстранува наталожувањето од вашата коса во потоплите месеци и хидратантен шампон со глицерин кој хидратира и спречува кршење во постудените месеци.

Имате одредени состојби на скалпот

Понекогаш можеби ќе треба да го засилите режимот на миење со шампон за одредени попроблематични состојби на скалпот.

Одредени шампони против првут на рецепт, како што се оние со цинк пиритион, салицилна киселина, кетоконазол или селен сулфид, може да делуваат за едно појавување, но не и за друго, па можеби ќе треба да ги ротирате или менувате овие шампони од време на време. Истото важи и за шампоните за псоријаза.

Меѓутоа, ако состојбата на вашата коса или скалп не се промени и најдете шампон кој работи за вас, нема потреба да ротирате или менувате производи.

Сте имале третмани за коса

Исто така, вреди да се напомене дека ако ја промените состојбата на вашата коса со третман за перма, кератин или зацрвстувањето, или се подложите на хемиски третман, потребите на вашата коса и скалпот може да се променат.

Ова може да бара од вас да го промените вашиот шампон или регенератор за подобро да одговараат на новите потреби на вашата коса.

Во случај на хемиски процес, можеби е важно да изберете повеќе навлажнувачки производи кои помагаат да се поправи или измазнува кутикулата.

Исто така, ако сте ја обоиле косата, можеби ќе сакате да се одлучите за производи дизајнирани специјално за обоена коса.

Косата ви стана подолга

Ако се обидувате да го поттикнете растот на косата, можеби ќе треба да го промените вашиот шампон или регенератор бидејќи вашата коса расте подолго, поради фактот што дополнителната должина може да ја направи поподложна на акумулација на производот.

Подолгата коса може да бара рутина за кондиционирање што може да помогне да се врати повеќе сјај.

Ви се менуваат хормоните

Кога хормоните флуктуираат, тоа може да предизвика промени во вашата коса и скалпот.

На пример, ако сте бремени, постпартални или поминувате низ менопауза, вашите потреби може да се променат и можеби ќе треба да најдете нов шампон.

реклама