На њујоршки Волстрит во средата берзанските индекси остро паднаа, откако американската централна банка Federal Reserve (Fed) повторно агресивно ги зголеми клучните каматни стапки, најавувајќи натамошни зголемувања на цената на парите и остро ги намали процените за растот на американската економија.

Индексот Dow Jones се лизна за 1,70 отсто на 30.183 поени, индексот S&P 500 падна за 1,71 проценти на 3.789 поени, а Nasdaq индексот се намали за 1,79 отсто на 11.220 индексни поени.

Во текот на целото вчерашно тргување овие индекси се изменуваа во позитивната и негативната област, но по одлуката и пораките од американската централна банка во последниот половина час од тргувањето остро паднаа.

Прикажи повеќе