Борис Џонсон го одржа својот проштален говор до нацијата, опишувајќи се себеси како „ракетен засилувач што ја заврши својата работа“.

„ Тоа е тоа, луѓе“ – рече премиерот во заминување пред Даунинг стрит.

Тој додаде дека сега е како една од „бустер ракетите кои ја исполниле својата функција“, пренесува „Скај Њуз“.

„ И сега полека повторно ќе влезам во атмосферата и невидливо ќе прскам во некој далечен и нејасен агол на Пацификот“ – додаде тој.

Џонсон се спореди себеси со Синсинат, римски државник кој, според енциклопедијата Британика, „се стекна со слава со својата несебична посветеност на републиката во време на криза“, пред да поднесе оставка и да се врати на својата фарма.

„ Како Синсинати, се враќам на мојот плуг и на оваа влада ќе и понудам само најжестока поддршка“ – рече Џонсон.

По речиси три години како премиер, Џонсон сега се пресели на резервните клупи, каде, како што некои шпекулираат ќе биде пркосен, ќе прави проблеми и ќе планира враќање во стилот на Трамп.
Но, во својот проштален говор, Џонсон вети дека „ќе застане зад Лиз Трас на секој чекор“ и ѝ порача на Конзервативната партија дека е „време да се застане зад“ новиот премиер.

Џонсон сега ќе се упати во Балморал за официјално да ѝ ја поднесе оставката на кралицата пред пристигнувањето на Лиз Трас.