Нуклеарната централа во Запорожје повторно има струја откако двапати во текот на вчерашниот ден била исклучена од мрежата, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), повикувајќи се на официјален Киев. Електраната, која е под контрола на руските сили, остана приклучена на линија со помал напон од блиската термоцентрала која може да обезбеди резервна електрична енергија за да работат реактори, додека сите безбедносни системи останаа во функција. До ова доаѓа по серијата гранатирања овој месец во областа на централата што предизвика одредена штета на централата и предизвика загриженост за нуклеарната безбедност.

Прикажи повеќе