Руските сили ги продолжуваат бомбардирањата на украинските градови долж линијата на фронтот во источниот регион Доњецк, додека западните сојузници на Украина се состанаа во седиштето на НАТО во Брисел за да разговараат за испраќање повеќе оружје за Украина. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека земјите кои испратиле оружје во Украина ќе продолжат да го прават тоа за да се осигураат дека Украина го има „она што и треба кога и треба“ за да се одбрани од руската инвазија. „Украина има итни барања да и се помогне да го исполни овој клучен момент во текот на војната“, рече Остин на состанокот на украинските сојузници.

Прикажи повеќе