Претставниците на НАТО денеска треба да одржат итен состанок на барање на Полска откако две лица загинаа во експлозија предизвиката од залутани ракети.

Advertisements

Состанокот треба да се одржи врз основа на членот 4 на Алијансата, објави Ројтерс, цитирајќи двајца неименувани европски дипломати. Според член 4 од основачкиот договор на Алијансата, се донесува на тоа кога некоја змеја – членка се чувствува од друга земја или терористичка организација. Тогаш земјите-членки НАТО започнуваат формални консултации на барање на загрозената членка.

„Го проверуваме образложението за употребата на членот 4“, рече Јацек Сиевиера, шеф на полскиот Совет за национална безбедност.

„Ние сме во многу интензивни контакти со клучните сојузници.“

Прикажи повеќе