Јулијан Нагелсман повторно им даде шанса на сите играчи, но некои очигледно не беа подготвени да играат за првиот тим на германскиот шампион.

Баерн го започна денешниот натпревар на Алијанц Арена против Наполи во мешана екипа: Улрајх, Станичиќ, Нианзо, Упамекано, Павард – Мусиала, Горетцка – Коман, Гнабри, Сане – Левандовски.

Значи, офанзивниот дел беше исклучително силен, во одбраната на младите со нововлезениот Упамекан и резервниот голман на голот. Наполи играше во силен состав. Се очекуваше многу повеќе од овој натпревар, но дури во 70. минута мрежата се затресе и само Баерн. Работата да биде уште полоша, дури трипати, па италијанскиот тим славеше со 3:0.

Осимен постигна голови за Наполи во 70 и 71 минута, а тоа го потврди резервниот Мачах во 86 минута, пет минути откако стапна на теренот.

Баерн одигра комплетно нов тим во второто полувреме и со мешавина од млади играчи и оние кои неодамна пристигнаа во клубот: Куисенс, Тилман, Лоренс, Рајн, Ричардс, Ари-Мби, Сар, Ричардс, Скот и Сиб добија шанса.

Ова беше четврто загревање на Баерн и трет пораз. Претходно, германскиот шампион беше поразен од Борусија Менхенгладбах со 2:0 и Келн со 3:2, додека играа со Ајакс 2:2.

Се разбира, ова не е вистинска слика за Баерн, кој треба да го покаже своето вистинско лице само следниот петок против Борусија М., на отворањето на сезоната во Бундеслигата.

Елиф Елмас беше стартер на овој натпревар, ги одигра сите 90 минути.