Во јуни, 22-годишниот Сенегалец Каби Ламе ја престигна мегапопуларната тинејџерка Чарли Д’Амелио и стана најследен тиктокер.

На споменатата социјална мрежа веќе го следат над 149,5 милиони луѓе, а за една своја објава заработува енормна сума на пари.

Менаџерот на Ламе Алесандро Риги во интервју за „Форчн“ ја откри сумата на пари. Имено, според една негова публикација, Ламе може да заработи и до 750.000 долари, што значи дека Сенегалецот е на пат да заработи 10 милиони долари за само една година.

Оваа сума е одредена со договор, а најголемиот дел од приходите на Ламе доаѓаат од рекламирање брендови на неговиот профил. Меѓу другото, модната куќа Hugo Boss, чиј заштитно лице е Лама, му платила 450.000 долари за да настапи на нивната ревија на модната недела во Милано и да ја сподели на неговиот профил.

Fortune исто така известува дека едно холивудско студио му платило на Каби 750.000 долари за само една објава на TikTok.

Ламе, инаку, почна да снима на TikTok откако ја загуби работата за време на пандемијата на коронавирус. Неговите „тивки“ видеа, но пропратени со впечатливи изрази на лицето, исмеваа бројни ситуации и со тоа станаа хит меѓу корисниците.

И покрај тоа што не кажа ниту еден збор, Каби успешно најде заеднички јазик со своите следбеници, а тоа му отвори многу други врати. Се запознал со некои од светските ѕвезди како Снуп Дог, Идрис Елба, Џејсон Деруло, Меси, Златан Ибрахимовиќ, Новак Ѓоковиќ…

Меѓутоа, Ламата, кој е и хафиз на Куранот (некој што го знае напамет), не уживал секогаш луксузен живот.

Како момче, во 2001 година со родителите емигрирал од Сенегал во предградие на Торино во Италија. По завршувањето на средното училиште, тој работеше како работник во фабрика додека не се појави пандемијата, оставајќи го без работа.

“Сакам да ги смеам луѓето. Го сакам моето семејство. Го сакам своето друштво”, рекол младиот човек.