Вооружени напаѓачи нападнаа големо шиитско свето место во иранскиот град Шираз, при што загинаа најмалку 13 лица, а беа ранети десетици, објави државната новинска агенција ИРНА. Напаѓачите пукале во аџиите и персоналот на влезот во џамијата Шах Чераг. ИРНА ги опиша напаѓачите како „такфирски терористи“, ознака што ја користат официјални лица во претежно шиитски муслимански Иран за да ги опишат тврдокорните сунитски исламистички групи. Двајца од тројцата напаѓачи се уапсени, според извештаите, но началникот на локалната полиција подоцна изјавил дека нападот го извршил осамен вооружен маж и дека бил фатен. Министерот за внатрешни работи Ахмад Вахиди рече дека многу луѓе се повредени и дека бројот на жртвите може дополнително да се зголеми.

Прикажи повеќе