СИТЕ знаеме дека има одредени намирници кои не треба да ги јадеме наутро, но многу луѓе не размислуваат толку многу за тоа кога е во прашање вечерата. Според Инсајдер, постојат неколку намирници кои можеби ги јадете за вечера и кои ве спречуваат да изгубите тежина или да спиете добро. Нутриционистите затоа издвоија некои намирници кои треба да се избегнуваат навечер.

Храна која содржи скроб

Компирите, тестенините и оризот се примери за скробна храна која многу често се јаде за вечера. Сепак, оваа храна може да доведе до покачен шеќер во крвта, што не е добро бидејќи нема да се претвори во енергија, туку ќе се складира како маснотии. На моите клиенти секогаш им велам да јадат протеини и зеленчук наместо храна со скроб навечер“, објаснува нутриционистот и личен тренер Трејси Глухаич.

Зачинета храна

Изненадувачки, зачинетата храна не е воопшто добра опција за вечера. Диететичарката Карен З. Берг објасни зошто. „Тоа може да предизвика металоиди, особено ако легнете набргу по неговото конзумирање“, предупредува тој.

Едноставни јаглехидрати

Иако јаглехидратите се добри за вашето тело во одредени околности, нутриционистите предупредуваат дека не е добро да ги консумирате навечер. Ова вклучува храна како што се компири, тестенини, колачи, пица, газирани сокови, рафиниран шеќер, овошни сокови и леб.

„Ова се генерално храна со висок гликемиски индекс, што во основа значи дека тие брзо се апсорбираат во крвотокот. Значи, ако не вежбате и ги користите овие шеќери како извор на енергија, тие ќе се претворат во масти и ќе се складираат во телото, што ќе доведе до зголемување на телесната тежина. Треба да се избегнуваат по секоја цена пред спиење“, објаснува нутриционистот Кирон Фостер.

Храна која содржи лоши масти

Колку и да е задоволувачка оваа храна, особено по долг напорен ден, треба да одолеете на искушението да ја јадете за вечера. „Општо земено, овие намирници треба да се ограничат како дел од здравата исхрана, но повеќе во текот на ноќта бидејќи тешко се вари и го оштетуваат вашиот гастроинтестинален тракт“, објаснува Берг.

Алкохолни пијалоци

Иако повеќето возрасни пијат алкохол со или после вечерата, нутриционистката Саманта Морисон објаснува зошто тоа воопшто не е паметна идеја.

„Пиењето алкохол всушност може да ве натера да огладнете и да сакате јаглехидрати, што може да доведе до прејадување. Важно е да се напомене дека алкохолот технички е отров што влијае на нашето тело и ум и може да предизвика ослободување на кортизол, озлогласениот хормон на стресот. , алкохолните пијалоци можат да ве стават во ранлива состојба што ја влошува анксиозноста и предизвикува напади на паника“, предупредува тој.