Илон Маск синоќа на Твитер објави анкета во која бара од корисниците да гласаат дали поранешниот американски претседател Доналд Трамп треба да биде вратен на страницата на социјалната мрежа откако претходните сопственици му забранија пристап.

Претходно вчера Маск објави дека не е донесена одлука за обновување на профилот на Твитер на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Сметката на Трамп беше трајно суспендирана по немирите на Капитол Хил во јануари 2021 година.

Реставрирани се профилите на Катија Грифин, Џордан Петерсон и Бабилон Би

Тој најави и дека на Твитер, социјалната мрежа што неодамна ја купи милијардерот Маск, ќе бидат обновени корисничките сметки на други контроверзни личности како Катија Грифин, Џордан Петерсон и конзервативниот сатиричен портал Babylon Bee.

„Новата политика на Твитер е слобода на говор, но не и слобода на дофат“, напиша Маск на Твитер, додавајќи дека негативните објави кои содржат говор на омраза ќе имаат намалена видливост и компанијата нема да заработува од нив.

„Кети Грифин, Џордан Петерсон и Бабилон Би се вратија. За Трамп се уште нема одлука“, додаде Маск.

Повици по е-пошта до инженерите

Маск, исто така, ги покани работните инженери на состанок во живо во неговата канцеларија во Сан Франциско преку е-пошта во петокот, еден ден откако се проценува дека стотици вработени на Твитер одлучиле да ја напуштат компанијата за социјалните медиуми, бидејќи Маск во четвртокот им даде рок на вработените да се пријават за „долги часови со висок интензитет“.

Тоа е дел од брзата промена и хаосот што ги одбележа првите три недели на Маск како сопственик на Твитер, за време на кои работната сила на компанијата веќе е повеќе од преполовена на околу 3.700 поради отпуштања и други заминувања.

Вчера попладне, компанијата почна да го прекинува пристапот до системите на компанијата на некои вработени кои одбија да ја прифатат понудата на Маск, изјави еден извор за Ројтерс.