Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека „парадоксот“ на Владимир Путин е тоа што тој воопшто не е „непријатен“ човек. Францускиот лидер се појави во саботната епизода на програмата Лес Ренконтрес ду Папотин (Les Rencontres du Papotin), во која новинари со аутизам интервјуираат познати личности.

Advertisements

„Прво, кога ќе го сретнете, тој не е непријатен. Видете, тоа е парадокс“, рече Макрон во интервјуто снимено на крајот на ноември.

Во текот на летото, Макрон го налути Киев велејќи дека западните влади не треба да го „понижуваат“ рускиот претседател. Сепак, во последните денови францускиот лидер стана првиот западен сојузник кој се согласи да испрати западни оклопни возила во Украина, што е голема промена во политиката, пишува Телеграф.

Прикажи повеќе