реклама

КРАЛОТ Чарлс се сети на својата покојна мајка, кралицата Елизабета Втора, на првиот Ден на мајката што се слави во Британија по нејзината смрт. Во Велика Британија годинава Денот на мајката е 19 март. Секоја година во таа земја се слави 21 ден пред Велигден.

Трогателна порака која ги слави сите мајки беше објавена на социјалните мрежи заедно со фотографии на кои се гледа како кралот како бебе го држи младата Елизабета, а Камила, сопругата на кралицата, објави фотографија на која е возрасна. Во неа тој се смешка додека стои зад својата мајка.

реклама

Објавата на Твитер беше придружена со пораката: „На сите мајки ширум светот и на оние на кои им недостасуваат нивните мајки денес… Мислиме на вас и ви посакуваме многу посебен #Ден на мајката“. Елизабета II. таа почина во септември на 96-годишна возраст. Мајката на Камила, Розалинд Шанд, почина во 1994 година на 72-годишна возраст по долга борба со остеопорозата.

И Кетрин, принцезата од Велс, сподели фотографии од среќни семејни моменти за да го одбележи денот.

реклама

На првата слика таа седи на гранка на врвот на дрвото со нејзините деца, принцот Џорџ (9), принцезата Шарлот (7) и четиригодишниот принц Луис. Сите се лежерно облечени и насмеани. Под фотографијата пишува: „Нашето семејство ви посакува среќен ден на мајката“.

реклама