Британскиот крал Чарлс III. го прослави својот 74-ти роденден во понеделникот, заменувајќи го својот покоен татко како чувар на паркот Грејт Виндзор, позиција воспоставена пред повеќе од четири века.

Чарлс, кој стана најстариот новокрунисан монарх во британската историја кога го наследи тронот од својата мајка во септември, ќе ужива во својот роденден приватно, без планирани јавни ангажмани.

Бакингемската палата објави дека тој официјално ја презеде својата нова улога како чувар на паркови, работа воспоставена во 1559 година кога кралицата Елизабета I го назначи Хенри Невил на оваа позиција.

Во оваа прилика палатата објави нова фотографија од Чарлс покрај стар даб во паркот. Неговиот татко Филип ја носи титулата од 1952 година, кога неговата сопруга стана кралица Елизабета Втора. наследувајќи го својот татко Георги Шести на тронот.

Кралицата Викторија, исто така, ја имаше улогата, која вклучува надзор и инструкции на чуварот и неговиот тим да одржуваат еден од најстарите имоти во земјата, соопшти палатата.