Во вторникот, Кина ја лансираше својата ракета-носач CERES-1 Y3 од центарот за лансирање на сателити Jiuquan во северозападниот дел на земјата.

Според Ксинхуа, ракетата полетала во 12:11 часот по Пекинг време од местото на лансирање, испраќајќи три сателити во планираната орбита.

Два сателити ќе обезбедуваат комерцијални услуги за далечинско сензорирање, а третиот ќе се користи за проверка на технологијата за далечинско сензорирање на камерата за поларизација со повеќе режими.

Развиена од компанијата за висока технологија Галактик енерџи со седиште во Пекинг и долга 20 метри, CERES-1 е мала лансирачка ракета со цврсто гориво способна да испраќа микро-сателити во орбитата.

Денешното лансирање беше трета летна мисија од серијата ракети ЦЕРЕС-1.