Националната здравствена комисија на Кина (НХЦ) денеска престана да објавува дневни податоци за ковид-19, чија веродостојност беше доведена во прашање откако бројот на случаи на зараза нагло се зголеми поради олабавување на строгите епидемиолошки мерки.

Advertisements

„Важни информации за ковид-19 ќе бидат објавени од Кинескиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за упатување и истражување“, се вели во соопштението на комисијата, но не ги наведе причините за промената или колку често ЦДЦ ќе објавува информациите.

Одлуката на NHC да престане да евидентира случаи и смртни случаи доаѓа откако расте загриженоста поради недостигот на клучни информации откако Пекинг во голема мера ја промени својата политика на нулта толеранција за коронавирусот, кој целосно затвори милиони граѓани и ја ослабе втората по големина економија во светот.

Четири последователни дена, и покрај рекордниот пораст на случаите, комисијата не забележа ниту еден смртен случај од Ковид-19 низ целата земја пред целосно да престане да објавува податоци. Кина ја намали дефиницијата за смртни случаи од Ковид-19, забележувајќи ги само оние кои починале од пневмонија или респираторна инсуфициенција, што предизвика неодобрување кај глобалните здравствени експерти.

Компанијата за здравствени податоци „Ерфинити“ со седиште во Британија минатата недела процени дека Кина се соочува со повеќе од 1 милион случаи на инфекција и 5.000 смртни случаи секој ден.

Официјалните бројки од Кина станаа неверодостојни бидејќи бројот на тестови во земјата се намали, а Кина редовно беше обвинувана за минимизирање на бројот на инфекции и смртни случаи.

Здравствениот систем на Кина е под голем притисок, при што од персоналот се бара да дојде на работа дури и ако е болен, а пензионираните здравствени работници се повторно ангажирани, јавуваат државните медиуми./a1on/