КОГА Бен Стилер влезе во канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски во јуни, го прегрна и му рече: „Ти си мојот херој“.

Стилер е само една од бројните забавни ѕвезди кои патуваа во Киев за да го запознаат Зеленски, и самиот поранешен актер и комичар. Станува збор за рута која вклучува ноќно патување со воз од Полска, бидејќи комерцијалните летови не можат да летаат во украинскиот воздушен простор од безбедносни причини, пишува The Guardian.

Пред Стилер, во посета на Зеленски дојде актерот Шон Пен, кој трипати ја посети Украина од инвазијата и снима документарен филм за војната во кој секако ќе се појави Зеленски. На неговата последна посета, Пен му даде на Зеленски еден од неговите Оскари да го задржи додека Украина не победи, начин на Пен да покаже колку верува дека претседателот и земјата ќе ја преживеат оваа војна.

„Се чувствувам ужасно. Ова е за тебе. Тоа е само симболична глупост, но знаејќи дека ова е тука со тебе ќе ме натера да се чувствувам подобро и посилно да се борам“, му рече Пен на Зеленски во ноември.

Го посетија Ричард Бренсон, Џесика Честејн, Боно и Дејвид Летерман

Други ѕвезди кои го посетија Зеленски се британскиот авантурист Бер Грилс, основачот на Вирџин Груп Ричард Бренсон, актерката Џесика Честејн, Боно од U2, ТВ водителот Дејвид Летерман, шпанско-американскиот готвач Хозе Андрес и историчарот Тимоти Снајдер.

Анџелина Џоли и акционата ѕвезда Жан-Клод Ван Дам, кои ја снимија продукцијата на Нетфликс во Киев пред две години, ја посетија и Украина за да се сретнат со бегалците и војниците. Ван Дам позираше за видео со украинските војници во декември, извикувајќи го традиционалниот украински воен крик „слава на Украина, слава на хероите“.

Голем број познати личности допрва треба да ја посетат Украина, но ги користат нивните платформи за да соберат средства за помош на земјата разурната од војна. Актерката со украинско потекло Мила Кунис и нејзиниот сопруг Ештон Качер, кои уште пред војната биле пријатели на семејството Зеленски, на почетокот на војната инкасирале повеќе од 30 милиони долари.

Актерот од „Војна на ѕвездите“, Марк Хамил, кој доброволно се пријави да биде едно од лицата на платформата за собирање средства на украинскиот претседател, United24, неодамна даде глас за апликацијата за систем за предупредување од воздушен напад низ Украина.

„Холивуд го почитува Зеленски затоа што го гледа како вистински херој“

„Поради неговото потекло, јавното говорење е добро за него. Мислам дека тоа одекнува кај многу познати луѓе“, вели Ники Фаулер, претседателка на Здружението на холивудските критичари, која и самата делумно има украинско потекло. Холивуд го „почитува“ Зеленски затоа што го доживува како вистински херој, тврди Фаулер и додава дека неговиот „живот ја имитира уметноста“ и тоа го заинтригирало не само Холивуд туку и САД.

Етан Влесинг од „Холивуд репортер“ верува дека успешната „доминација на Зеленски во еднодневното покривање со користење на социјалните медиуми и видео адресите во Холивуд генерира огромна почит, а не само минлива слава“.

тој беше пречекан со ентузијазам во Кан, каде неговиот говор беше дочекан со аплаузи и овации, а Time, Politico и Financial Times го прогласија за личност на годината.

„Зеленски, и самиот поранешен актер, ја цени моќта на актерите, особено на холивудските. Ова ја прави Украина популарна во целиот свет“, смета Јулија Мендел, неговата поранешна портпаролка, која додава дека Зеленски вложил напори да ги натера луѓето (вклучувајќи ги и ѕвездите ), а не само политичарите разбираат што се случува во Украина.

Украинскиот командант на вооружените сили Валери Залужни е попопуларен од Зеленски

„Во почетокот, Зеленски беше доста агресивен, но ги изразуваше колективните мисли и чувства на многу Украинци“, вели Мендел, посочувајќи го неговиот говор од март, кога му кажа на НАТО дека е слаб и дека е одговорен за секој мртов Украинец. . По неодамнешните успеси на украинската војска со помош на Западот, реториката на претседателот стана поумерена.

„Тој сака да ја претстави Украина како партнер“, вели Мендел.

И покрај меѓународната популарност и статус на претседателот во Холивуд, командантот на украинските вооружени сили Валериј Залужњи, кој многу ретко дава интервјуа, ужива поголема популарност. Украинците, всушност, успехот на војната ѝ го припишуваат на армијата, а со тоа и на нејзиниот командант.

Зеленски, чија популарност го задржува фокусот на украинската кауза, сè уште смета на поддршката од Украинците. Исто така, посетите на познатите личности се „голема работа“ за Украинците, според Мендел.

Како благодарност за поддршката, Зеленски додели некои поддржувачи како дел од Украинската патека на славните, а меѓу наградените беа Пен, Андрес, Борис Џонсон и полски, латвиски, чешки и словенечки политички лидери.