Американската компанија ги збриша другите купувачи кои ги прекинаа врските со се поизолираниот вселенски сектор во Москва. Европската вселенска агенција (ESA) започна прелиминарни технички разговори со компанијата на Илон Маск, SpaceX, што може да доведе до привремено користење на нејзините лансирни рампи, откако конфликтот во Украина го блокираше пристапот на Запад до руските ракети Сојуз.

Приватен американски конкурент на европскиот Arianespace се појави како клучен кандидат заедно со Јапонија и Индија за да ја пополни привремената празнина што ја остави Русија.

„Би рекол дека има две и пол опции за кои зборуваме. Еден од нив е очигледно Space X. Друга опција е Јапонија. Јапонија го чека инаугуративниот лет на својата ракета од следната генерација. Една од опциите би можела да биде Индија“, изјави генералниот директор на ЕСА Џозеф Ашбахер.

Ашбахер рече дека разговорите остануваат во фаза на истражување и дека секое резервно решение ќе биде привремено.

„Се разбира, мораме да се погрижиме да бидат соодветни. Тоа не е како скокање во автобус“, рече тој.

На пример, интерфејсот помеѓу сателитот и фрлачот мора да биде соодветен, а товарот не смее да биде компромитиран од непознати типови на лансирање вибрации.

„Гледаме за техничка компатибилност, но сè уште не сме барале комерцијална понуда“, рече Ашбахер.

Space X не одговори на барањето за коментар.

Политичките последици од руската инвазија на Украина веќе ги фаворизираа ракетите Falcon 9 на SpaceX. Американската компанија ги отфрли другите купувачи кои ги прекинаа врските со се поизолираниот вселенски сектор во Москва.

Сателитската интернет-компанија OneWeb, ривал на сателитскиот интернет потфат Starlink на SpaceX, резервира најмалку едно лансирање Falcon 9 во март. Тој исто така резервира лансирање во Индија.

Во понеделникот, американската компанија Нортроп Груман резервира три мисии Фалкон 9 за носење товар на НАСА до Меѓународната вселенска станица додека дизајнира нова верзија на својата ракета Антарес, чии мотори од руско производство Москва ги повлече како одговор на санкциите.

Повик за будење

Досега Европа зависеше од италијанската Вега за лесни товари, рускиот Сојуз за средните и Аријане 5 за тешките мисии. Неговата следна генерација Vega C дебитираше минатиот месец, а лансирањето на новата ракета Ariane 6 беше одложено до следната година.

Ашбахер рече дека Ariane 6 ќе биде попрецизно познат во октомври. Дури тогаш ЕСА би го финализирала резервниот план, кој во ноември ќе им биде претставен на министрите на 22-те земји-членки на агенцијата.

Тој смета дека конфликтот во Украина покажа дека десетгодишната стратегија на Европа за соработка со Русија во снабдувањето со гас и други области, вклучително и вселената, повеќе не функционира.

„Ова беше повик за будење, дека сме премногу зависни од Русија. Мораме да се надеваме дека носителите на одлуки го разбираат ова исто како и јас, дека мораме навистина да ги зајакнеме нашите европски способности и независност“, рече тој.

Сепак, тој ја минимизираше можноста Русија да го исполни ветувањето да се повлече од Меѓународната вселенска станица (МВС).

Новоименуваниот шеф на руската вселена Јуриј Борисов на телевизиска средба со претседателот Владимир Путин минатиот месец изјави дека Русија ќе се повлече од ISS „по 2024 година“.

Но, Борисов подоцна појасни дека плановите на Русија не се променети, а западните претставници рекоа дека руската вселенска агенција не објавила нови планови за повлекување.

„Реалноста е дека оперативната работа на вселенската станица продолжува, би рекол речиси номинално. Ние сме зависни еден од друг, сакале или не, но немаме избор“, рече Ашбахер.