Иранските безбедносни сили пукале во луѓе на метро станица во Техеран и тепале жени кои не носеле хиџаб, пишува Гардијан.

Advertisements

Снимката споделена на социјалните мрежи покажува патници кои трчаат кон излезите, при што многумина паѓаат и се прегазени, откако полицијата пукаше во луѓето на станицата на метрото.

Полицајците биле снимени низ прозорците на возот како минуваат низ вагоните и тепаат жени со палки.

Прикажи повеќе