Најголемата бугарска политичка партија, централно-десничарската ГЕРБ, денеска доби седум дена да се обиде да формира влада која ќе ја изведе земјата од продолжениот политички ќорсокак во услови на високи енергетски тешкотии и економско забавување. Два месеца по победата на предвремените избори на 2 октомври со 25,3 отсто од гласовите, ГЕРБ обезбеди уште една недела од претседателот Румен Радев да состави функционален кабинет и да избегне петти избори за помалку од две години.

Advertisements

Политичката криза тежи врз шансите на Бугарија да се приклучи на Шенген зоната за патување без пасоши на ЕУ оваа година и врз нејзините планови за усвојување на еврото во 2024 година. Партијата ГЕРБ на поранешниот долгогодишен премиер Бојко Борисов го предложи 51-годишниот неврохирург Николај Габровски за мандатар. Политичките аналитичари се скептични дека ГЕРБ, која има 67 пратеници во 240-члениот парламент, може да успее. Тие велат дека уште едни избори во март остануваат во игра. Превирањата ги ставија во мирување многу потребните реформи за борба против широко распространетата корупција, изготвување буџетски план за 2023 година и искористување на милијарди евра од фондовите на ЕУ за закрепнување.

Прикажи повеќе