Mакс Ферстапен беше најбрз на последната трка во сезоната за Големата награда на Абу Даби, а веднаш зад него заврши големиот ривал од Ферари, Шарл Леклер кој ја доби битката со Серхио Перез за второто место во генералниот пласман.

Advertisements

Зад тројцата возачи кои завршија на подиумот следеше вториот возач на Ферари, Карлос Саинц кој во завршницата успеа да го премине Луис Хамилтон од Мерцедес, кој поради проблеми со хидрауликата испадна од трката, додека петтата позиција му припадна на неговиот тимски колега Џорџ Расел.

Во топ-10 се уште и Ландо Норис од Мекларен, Естебан Окон од Алпин, Ленс Строл од Астон Мартин, Даниел Рикардо од Мекларен, како и Себастијан Фетел за кој треба да се спомене дека ова беше последна трка зашто се повлекува од „најбрзиот циркус“.

Прикажи повеќе