Министерството за одбрана на Ерменија денеска ги обвини вооружените сили на Азербејџан дека отвориле оган врз ерменските позиции, што е кршење на договорот за прекин на огнот, соопшти Министерството во објава. „На 23 септември единиците на азербејџанските вооружени сили повторно го нарушија режимот на прекин на огнот пукајќи од различни позиции против ерменските борбени позиции лоцирани во источната област на ерменско-азербејџанската граница“, соопшти Министерството во соопштението. објава на Фејсбук во петок. Ерменија соопшти дека отворила одмазднички оган и оти немало загуби меѓу својот персонал. Нема моментален коментар од Азербејџан за тврдењата.

Прикажи повеќе