ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Албанија, Бајрам Бегај, на британската ѕвезда со албанско потекло Дуа Липа и подари албанско државјанство поради, како што наведе, улогата на овој уметник во промовирањето на имиџот на Албанците на меѓународно ниво преку музика.

„Ми претставува особено задоволство што на талентирана и светски позната пејачка му врачувам указ за албанско државјанство. Во пресрет на 110-годишнината од прогласувањето на независноста на Албанија, им оддаваме почит на сите оние кои со својот придонес на различни полиња промовирајте го албанскиот национален идентитет и правете не горди“, напиша тој на својата Фејсбук страница.

Тој додаде дека уметник како Дуа Липа „е богатство за музичкиот свет, а во исто време, гордост на Албанија, Косово и сите области каде што се зборува албанскиот јазик“. Тој смета дека таа е и „симбол на талентот и посветената работа“.

Дуа Липа: Сега сум Албанка и на хартија

Оваа светски позната пејачка со албанско потекло истакна дека е среќна што добила државјанство. За неа и нејзиното семејство беше организиран свечен дочек во резиденцијата на претседателот на Албанија.

Сега на хартија сум Албанка“, рече Липа по заклетвата за државјанство во градското собрание. Таа објави и серија фотографии на социјалните мрежи и уште еднаш се заблагодари за признанието.

„Ви благодарам претседателе Бегај и градоначалникот Ерион Велиај за ова признание. Добив албанско државјанство. Многу сум горда“, напиша таа во описот на објавата на својот Инстаграм профил и додаде емотикон за срце.

Липа е родена во Лондон во 1995 година. Нејзините родители се имигранти, Албанците Анеса и Дукаѓин Липа од Косово. Почнала да пее на петгодишна возраст, а врз нејзината љубов кон музиката големо влијание имал нејзиниот татко, поранешен пејач и гитарист на рок бенд.

Своите песни на Јутјуб почнала да ги прикачува кога имала 14 години. Нејзиниот прв албум беше објавен во 2017 година. Веќе две години потоа, пејачката ја освои Греми за најдобар нов изведувач.