Ја гледавме неверојатната трка во Формула 1 за Големата награда на Азербејџан на улиците на Баку.

Макс Верстапен беше лидер, имаше сè во свои раце, а потоа на пет круга пред крајот неверојатна ситуација.

Гумата на Верстапен пукна, потоа удри во ѕидот и се откажа.

Ова го искористи клупскиот колега од Ред Бул, Серхио Перез, кој поведе пред Луис Хамилтон, а изненадувањето го приреди Себастијан Фетел, кој се најде на третото место во Астон Мартин.

Четвртото место му припадна на Гали во Алфа, додека Леклер на Ферари беше на петтото место. Цуонда потврди одлична трка за Алфа на шестото место.

Најдобар возач на Мекларен беше Норис на седмата позиција, Саинц на осмото место во Ферари, деветти беше Рикиардо на Мекларен, а десеттото место го освои искусниот Фернандо Алонсо во Алпина.

После тоа црвено знаме и два круга пред крајот на трката видовме повторен старт, каде следуваше и голема драма, а на крајот на трката и два брзи круга славеше Перез. Хамилтон ја „промаши“ кривата по стартот, а Фетел и Гасли завршија на подиумот.

Во поени завршија и Леклерк, Норис, Алонсо, Цунода, Саинц, Рикиардо и Раиконен.