Демократите ја задржаа контролата врз Сенатот. Судбината на Претставничкиот дом сè уште е неизвесна бидејќи Републиканската партија се бори да обезбеди тенко мнозинство таму.

Advertisements

Победата на сенаторката Кетрин Кортес во Невада им даде на демократите 50 места што им беа потребни за да го задржат Сенатот.

Нејзината победа ја одразува изненадувачката сила на демократите низ САД оваа изборна година.

Барајќи реизбор во економски проблематична сојузна држава која има некои од највисоките цени на бензинот во државата, Кортес се сметаше за најранливиот член на Сенатот, додавајќи ја фрустрацијата на републиканците кои беа уверени дека таа може да биде поразена.

Лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер ја потврди победата во саботата вечер. Тој твитна „вашето демократско мнозинство во Сенатот!”/АП/voa/

Прикажи повеќе