Оскаровскиот филм „Another Round“ ќе ја добие својата холивудска преработка, а главниот актер Мадс Микелсен во новата верзија може да биде заменет со Леонардо Ди Каприо. Но, како што пренесува „Variety“, сè уште не е постигнат официјален договор.

Продуцентската куќа „Appian Way“ на Ди Каприо ги откупи правата за филмот откако се натпреваруваше со продуцентските компании на актерот Џејк Гиленхал и Елизабет Бенкс.

epa-efe
EPA-EFE/NINA PROMMER

Томас Винтерберг, кој изненади со номинацијата за Оскар за режија на данскиот филм, е извршен продуцент на новата верзија, заедно со Сиси Граум Јиргенсен и Каспер Дисинг. Винтерберг заедно со Тобијас Линдхолм го напиша и сценариото за „Another Round“.

Заплетот на данскиот филм, кој освои Оскар во категоријата најдобар странски филм, се фокусира на четворица пријатели кои секојдневно консумираат алкохол за да ја тестираат теоријата дека одржувањето на одредено ниво на алкохол во крвта ја поттикнува креативноста во нивниот секојдневен живот.

Заедно со Микелсен, во актерската екипа беа и данските актери Томас Бо Ларсен, Магнус Миланг и Ларс Ранте.

Содржината „Endeavor Content“ и „Makeready“ ќе го финансираат филмот на англиски јазик.