Нема доволно докази за да се препорача повеќе од една „бустер” доза за ковид-19 на годишно ниво за постарите луѓе и оние со ослабен имунолошки систем, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ).

Работната група ковид-19 на Советодавниот комитет за имунизација на ЦДЦ (АЦИП) поддржа годишна кампања за засилување, најверојатно наесен, особено за популации кои се сметаат со висок ризик, рече д-р Сара Оливер, службеник на ЦДЦ кој ја предводи групата, за време на состанокот на надворешните советници на агенцијата.

Агенцијата во моментов препорачува постарите и имунокомпромитирани луѓе почесто да го проверуваат имунитетот за да видат дали им е потребно зајакнување за ковид, бидејќи ефективноста на вакцините обично опаѓа побрзо кај тие популации во споредба со помладите луѓе со подобар имунолошки систем.

Во пролетта 2022 година, ЦДЦ препорача имунокомпромитирани и лицата постари од 50 години да добијат дополнителна вакцина доколку го примиле првата бустер доза најмалку четири месеци порано.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.