Бројот на луѓе загинати во разорните земјотреси на границата меѓу Турција и Сирија се приближи до 42.000, додека напорите за пребарување и спасување продолжуваат и по десет дена од потресите.

Advertisements

Само во Турција 36.187 луѓе загинаа во 11 провинции, соопшти денеска Турската агенција за управување со катастрофи (АФАД).

Заедно со луѓето кои загина во Сирија, вкупниот број стигна до 41.838 изгубени животи.

Прикажи повеќе