Платформата за криптовалути FTX банкротираше во САД, а нејзиниот главен извршен директор Сем Банкмен-Фрид поднесе оставка, се вели во соопштението на компанијата.

Advertisements

Банкротот е во крајот на неделата во која главните криптовалути, вклучувајќи го и биткоинот, паднаа поради финансискиот хаос во FTX.