Американскиот претседател Џо Бајден денеска треба да се сретне со лидерите на Јапонија и Јужна Кореја за да го координира одговорот на заканувачките нуклеарни и ракетни програми на Северна Кореја и да побара предлози како да се позиционира против се посилната позиција на Кина во регионот на Пацификот пред неговата средба со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Advertisements

Бајден ќе има одвоени средби со јапонскиот премиер Фумио Кишида и со јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол. Тројцата лидери потоа ќе одржат заеднички состанок на маргините на Самитот на Југоисточна Азија во Камбоџа.

Нивниот состанок е организиран во време кога Северна Кореја истрела десетици проектили во последниве недели, вклучително и интерконтинентална балистичка ракета пред 10 дена, што предизвика предупредување за евакуација во северна Јапонија, и кога сојузниците предупредуваат дека Пјонгјанг би можел да го изврши седмиот нуклеарен тест во следните недели.