Кога месечината се ресетира – повторно станува млада, таа претставува нов почеток кој инспирира нови можности, нè зајакнува и воведува нови искуства.

Новата месечина на 21 јануари во Водолија, која пристигнува денес веднаш по завршувањето на ретроградниот Меркур, е идеална за нас да скокнеме во нови возбудливи проекти, да ги ослободиме нашите необични соништа и идеи и да ја прифатиме нашата единствена индивидуалност.

Општо земено, новите месечини се за обликување на намери. Со оглед на тоа што оваа млада месечина е во прогресивна Водолија, таа е исто така тука за да помогне во рушењето на самонаметнатите ограничувања и да ве поттикне да бидете проактивни во вашите страсти и да се бунтувате против традиционалните пристапи кои можеби се застарени.

Интелектуалниот воздушен знак е моќен учител за тимска работа, другарство и хуманитарност – поврзувањето со другите и гледањето на пошироката слика се клучните теми на оваа Нова Месечина.

„Водолија е фиксен воздушен знак, така што темите на комуникација, поврзаност, хуманост, напредна технологија и брзи промени ќе бидат распространети“, вели Тамери Атер, астролог и основач на Gift of the Nile за Pop Sugar, додавајќи дека „фиксната природа на Водолиите ќе ни помогнат на многумина од нас да ги реализираат идеите кои можат да го променат текот на нашите животи во наредните години“.

Сега се зрели светли и иновативни идеи, особено со Меркур во Јарец, објаснува Атер. Затоа, дајте им шанса на вашите најнеконвенционални идеи и преземете практични чекори за да ги постигнете.

Венера и Сатурн, исто така, се среќаваат во Водолија околу ова време, што, според Тамера, „донесува потенцијал за долговечност на врските и финансиските потфати формирани околу новата месечина“.

Оваа нова месечина обезбедува совршено време за пауза, размислување и планирање за светла иднина.

„Одвојте неколку дена по младата месечина за да ги запишете вашите намери, а потоа почнете да преземате мали чекори за да ги остварите“, е нејзината порака.

Дали сте љубопитни да знаете што ви подготвува необичната и остра енергија на оваа млада месечина на Водолија? Атер зборува и за астролошкото значење на младата месечина на 21 јануари и како таа може да влијае на вашиот хороскопски знак.

Духовно значење

Помеѓу 21 јануари и 19 февруари, сонцето влегува во визионерската Водолија по неговото патување низ вредниот Јарец. Како фиксен воздушен знак, Водолијата е слободоумна, трудољубива и бунтовничка благодарение на неговиот планетарен владетел Уран.

Значи, ако се откриете дека малку ги прекршувате правилата, веројатно можете да ја обвините сезоната на Водолија. Првата млада месечина во 2023 година во прогресивна Водолија нè инспирира да размислуваме надвор од рамката, да ризикуваме и да ја доведуваме во прашање статус кво. Исто така, нè потсетува да ја прифатиме нашата индивидуалност и да го славиме она што не прави единствени. Новата месечина во Водолија е одлично време да експериментирате со нов изглед, да ја проширите вашата социјална мрежа и да научите нови вештини.

Духовно, младата месечина во Водолија на 21 јануари е време да направите чекор назад и да погледнете широк спектар на работи, да поставите општи цели и да размислите колку овие теми се релевантни за вашиот живот. Саморефлексијата е клучна за време на оваа нова месечина: размислувањето за вашите уникатни квалитети што ве издвојуваат и работата на усогласување со вашето автентично јас (вклучувајќи ги чудните и ексцентричните делови) може да ви помогне да го постигнете вашиот идеален начин на живот во 2023 година.

Еве како Новата Месечина на Водолија во јануари 2023 година може да влијае на вашиот хороскопски знак и како можете да ја искористите вашата бунтовничка енергија на Водолија за да ја заклучите прогресивната иднина.

Овен (20 март – 19 април): Првата млада месечина во годината го збогатува вашиот социјален живот. Одлично време е за дружење во природа, било во вашето омилено кафуле или некаде сосема ново. Но, дури и кога ги проширувате пријателствата, внимавајте на квалитетот наместо на квантитетот! „Новите врски што ги создавате сега можат да бидат исклучително важни за вашата кариера“, објаснува Атер. „Запознавањето со нов сосед или пријател на член на семејството може да биде благослов.

Бик (20.04-20.05): Подготвени сте да се зафатите со работа. Оваа млада месечина го осветлува вашиот јавен живот и бара од вас да излезете надвор од кутијата во однос на вашата кариера и душевна повик. Вашата репутација е целосно прикажана во моментов, и на вас зависи да донесете одлука – можеби буквално сте на работ да ја промените кариерата или размислувате за тоа какви промени треба да направите за да ја унапредите вашата позиција во животот.

Близнаци (21 мај – 20 јуни): Новата месечина го инспирира вашиот внатрешен патник. Додека го проширувате вашето знаење под оваа нова месечина, размислувате ли за меѓународни патувања? Одлично време за тоа би можело да биде во следните шест месеци“, вели Атер. „Странец што ќе го сретнете во овој период може да стане еден од вашите најблиски пријатели“.

Рак (21.06-22.07): Пред вас се нови можности кои можат да ги заменат работите со кои можеби не сте подготвени да се разделите. Можеби жртвувате премногу од себе, а оваа нова месечина ве потсетува дека не сте одговорни за никого освен за себе. „Исто така, можете да го подобрите вашиот сексуален живот и финансиските партнерства“, вели Атер.

Лав (23 јули – 22 август): Без разлика дали имате партнер или не, вашите врски еден на еден се во фокусот на оваа Млада Месечина. Можеби се среќавате со некој посебен или работите на подобрување на постоечката, или, од друга страна, бунтовната Водолија може да ве натера да ги преиспитате вашите односи. Што и да се случи, сето тоа е во име на напредокот. Разберете што барате и преземете нешто со тоа што ќе се придружите на страница за запознавање или ќе се обврзете да излегувате сами еднаш неделно за да запознавате нови луѓе.

Девица (23.08-22.09): Вашата остра духовитост и вниманието на деталите ќе ви бидат од рака за време на оваа млада месечина. Одлично време е да ги визуелизирате вашите цели за годината и да засадите семиња под оваа млада месечина, претворајќи ги во секојдневни навики. „Системите и процесите што ги спроведувате сега се иновативни и имаат способност полека да го менуваат вашиот живот на подобро“, објаснува Атер.

Вага (23.09-22.10): Канализирајте го вашиот креативен дух без напор. Оваа моќна месечина може да ве поттикне да започнете нови креативни проекти – погледнете го вашето внатрешно дете за инспирација. Атер исто така вели дека пред вас се нови изгледи за запознавање – „одлично време да се фокусирате на романтиката и да внесете некои луксузни моменти во вашиот живот“.

Скорпија (23.10 – 21.11): Се менува вашето чувство за дом и семејство, Шкорпија. Енергијата на Водолијата ве принудува да преиспитате некои од вашите семејни обврски или дури и вашата улога во вашето семејство или животна ситуација. Поставувањето нови граници и преуредувањето на вашиот простор може да ве доведе до плоден почеток. Пари за финансирање на вашите промени може да дојдат ненадејно.

Стрелец (22.11-21.12): Младата месечина би можела да направи да се чувствувате немирно, но можете да разјасните некои работи. Добро е да се запрашате дали вашите моментални позиции или традиции ви служат или дали треба да ги промените. „Некои од вас можеби ќе одлучат да посетуваат курс за да научат нови креативни вештини, што ќе донесе радост“, вели Атер.

Јарец (22.12-19.01): Парите ви се на ум, а ова е прекрасно време за садење финансиски семиња. Енергијата за напредно размислување може да ве инспирира – вашата ментална јасност е висока и креативните идеи за тоа како да заработите пари полесно ќе течат. Од друга страна, добро е да размислите што ви е најважно.

Водолија (20.01-18.02): Дали сте подготвени да го прифатите своето ексцентрично јас? Бидете целосно автентични и усогласете се со тоа што сакате да бидете. Потврдете се преку грижа за себе. Атер вели дека на повидок е целосна трансформација, па затоа не треба да се плашите да експериментирате со работи кои дури и вие ги мислите се чудни, туку ви претстои нов изглед, промена на вашата личност или и двете.

Риби (19.02-20.03): Ова е моќно време да се фокусирате на вашата духовна благосостојба и да интегрирате нови ритуали за да ја унапредите вашата пракса. Ова е моментот да се приземјите. „Искористете го ова време за да го исчистите физичкиот и емоционалниот неред во вашиот дом. До следниот месец ќе размислувате појасно и ќе постигнете мир.