Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл го најавија својот прв проект од нивниот мултимилионски договор со „Netflix“.

„Archewell Productions“, во партнерство со Фондацијата „The Invictus Games“, ќе објави документарна серија на „Netflix“ наречена „Heart of Invictus“.

Принцот Хари ќе се појави лично во документарната серија, но ќе учествува и како извршен продуцент преку продуцентската куќа „Archewell Productions“ која ја основаа заедно со неговата сопруга Меган Маркл.

Profimedia
Profimedia

Приходите од соработката се очекува дека ќе играат клучна улога во финансирањето на нивниот нов живот во Калифорнија, по одлуката да го напуштат британското кралско семејство минатата година.

„Heart of Invictus“ ќе ги прикаже приказните на поединци кои се натпреваруваат на спортскиот настан поддржан од принцот Хари. Игрите „Invictus“ се наменети за поранешни војници кои се натпреваруваат во повеќе спортови, а игрите ги основаше самиот принц Хари во 2017 година, кој служеше војска во Авганистан.

youtube
принтскрин

Неодамна тој во интервјуто со Опра Винфри рече дека никогаш не замислувал дека ќе создава содржина за стриминг услуги како што се „Netflix“ и „Spotify“, но тој бил принуден да превземе некаков чекор за неговото семејство имајќи предвид дека кралското семејство веќе не ги финансирало.

„Тоа беше предложено во моментот кога моето семејство буквално прекина да не финансира, и јас морав да обезбедам финансиска сигурност за нас… Од моја перспектива, сè што ми требаше беше доволно пари за да можам да платам за обезбедување за моето семејство да биде безбедно“, изјави Хари.