Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево ќе одржи прес – конференција за случаите со згрутчување на крвта кај лицата кои примиле вакцина на „Астра Зенека“.

Прес – конференцијата е најавена за 16 часот во Амстердам.

– Advertisement –

Ставот на ЕМА следи откако вчера главниот одговорен за стратегијата на вакцинација во оваа Агенција, Марко Кавалери, за италијанскиот весник „Месаџеро“ изјави дека постои поврзаност помеѓу вакцините на „Астра Зенека“ и случаите на згрутчување на крвта.

Прикажи повеќе