Во Велика Британија се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината „Астра Зенека“, објави синоќа здравственото регулаторно тело.

Како што пренесува новинската агенција ДПА, оваа бројка е за 25 случаи поголема од претходниот извештај.

Кога станува збор за вакви случаи за вакцината на „Фајзер“, според Агенцијата за регулирање лекови, досега нема пријавено случаи на згрутчување на крвта.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.