Британскиот здравствен регулатор синоќа соопшти дека се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината Астра Зенека против Ковид-19.

Таа цифра е за 25 повеќе од претходниот извештај, јави ДПА.

Агенцијата за регулирање на лекови соопшти дека не добила никакви извештаи за згрутчување на крвта по употребата на вакцината на Фајзер Бионтех.