Бранимир Несторовиќ, еден од најпознатите српски епидемиолози вели дека не му паѓа на памет да се вакцинира бидејќи вакцините би можеле да бидат поопасни и од самиот вирус.

Според него, просечната смртност не поголема од просечната во нормални околности.

Teшко ми е ова да го наречам пандемија бидејќи нема одлики на пандемија-јасен е докторот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.