Дали треба да примаме вакцина против коронавирус ако планираме бебе – едно од најчестите прашања од пристигнувањето на вакцините против Ковид.

Експертите веќе објаснија дека ниту една од овие вакцини не се препорачува за бремени жени и доилки, дека можат да ја примаат само по сопствена согласност.

Почитуваниот вирусолог од соседството, д-р Ана Глигиќ објаснува за еКлиника како треба да размислуваат сите идни мајки, сите оние кои тек планираат да имаат деца.

Искуствата со вариолата се многу важни

– Како прво, да ве потсетиме – бремена жена која е во првиот триместар, не треба да прима или да зема никакви лекови или антибиотици, освен ако е неопходно, и тоа само со совет од лекар. Ние ја испитавме и вариолата кај бремени жени кои биле вакцинирани во тоа време. Зедовме киретажен материјал од болницата во Земун и имаше околу 200 киретажи. Сама се обидов да го изолирам вирусот, но таков немаше. Немавме никакви алармантни резултати, дури ни тој жив вариола вирус кој беше во вакцината, не остави ништо. Второ, лекувавме крв од папочна врвца за време на раѓање на новороденчиња на вакцинирани мајки. Ја анализиравме и мајчината крв и крвта од папочната врвца на детето. Откривме дека детето има до четири пати повеќе антитела за вакцинираниот вирус, отколку мајката. Значи, природата некако се погрижи да го заштити фетусот, му даде поголем имунитет отколку што имаше мајката. Така беше случајот со вакцината за вариола – вели д-р Глигиќ.

Короната сè уште се испитува

Резултатите од ова истражување, вели д-р Глигиќ, беа објавени минатата година.

– Затоа делото што го објавивме минатата година ни беше прочитано 1.500 пати! Требаше многу време да се објави, и тоа дело е голема помош за оваа пандемија, но ние не го знаеме овој вирус. Не знаеме што друго ќе направи. Не е доволно тестиран, а некои вакцини исто така се недоволно тестирани кај бремени жени. Но, она што го зборував од април е дека треба да се направи класична вакцина за целиот вирус, мртва и ослабена. Бидејќи имаме искуство со вакцината против детска парализа, која го потисна вирусот, го сведе на минимум. Јас промовирам ваква вакцина. Овие други вакцини може да се покажат многу добри, се разбира, но немаат доволно тестови кај бремени жени и деца, бидејќи помина малку време – објаснува д-р Глигиќ.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.