Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри прогласувањето вонредна состојба за Вашингтон, кое треба да трае до 24 јануари, соопшти денеска Белата куќа.

Ова беше сторено откако службите предупредија на безбедносни закани за време на инаугурацијата на новоизбраниот претседател eо Бајден следната недела, пренесува Ројтерс.

– Advertisement –

Вонредната состојба ја прогласи градоначалникот на Вашингтон, Муриел Бусер, минатата среда, по упадот на демонстрантите во Конгресот, и затоа што после тоа, започнаа да се појавуваат информации за планираните немири за време на инаугурацијата, пишува американски Политико.

Прикажи повеќе