MrBeast го надмина PewDiePie како најпретплатен индивидуален креатор на YouTube во светот, пишува Dexerto.

Џими Доналдсон, попознат како MrBeast, официјално стана најследен инфлуенсер на YouTube со 111 милиони претплатници и повеќе.

Дексерто објави клип на Твитер во кој се прикажува моментот кога се случи ова, при што MrBeast доби десетици илјади следбеници за само еден ден, додека PewDiePie само десетина од тоа.

Откако ја постигна својата долгогодишна цел од 100 милиони претплатници во јули, MrBeast продолжи да ја зголемува својата база на фанови.

Месечно заработува 5 милиони долари

Според Форбс, 24-годишникот заработил 54 милиони долари (394 милиони куни) во 2021 година, а неговата нето вредност моментално е 25 милиони долари или 182 милиони куни.

Јутјуберот, наводно, заработува околу 5 милиони долари (36 милиони куни) месечно, што го прави најплатениот создавач на содржина на YouTube.

MrBeast го започна својот канал пред нешто повеќе од десет години, но неговата платформа почна да се шири дури во 2017 година поради неговите импресивни акробации и готовински подароци.

Даде еден милион долари

Во видеото од 2018 година со наслов „Како донирав 1.000.000 долари“, Мистер Бист им објасни на своите следбеници како акумулирал толку многу богатство преку платформата, додавајќи дека компаниите му помогнале да ги донира парите.

Договори со брендови

Кога MrBeast првпат почна да собира значителен број претплатници на YouTube, тој беше награден со договори со брендови. Неговиот прв договор за бренд вредел 5.000 долари, но наместо да ги стави парите во џеб, смислил одличен начин да привлече внимание.

MrBeast итро би ги дал парите од својот договор на потполно странец и ќе се снима како го прави тоа. Се разбира, овие видеа ќе генерираат милиони прегледи, а токму ваквите идеи станаа клучот за неговиот успех.