ПОСЛЕ две години, фановите ја дочекаа петтата сезона на познатата британска серија Круната, која пристигна на Нетфликс во средата, на 9 ноември. Голем дел од претставената драма е инспирирана од историските книги и го претставува турбулентниот период од 1990-тите, кој засекогаш ќе ги промени монархијата и нејзините членови.

Развод, разорен пожар и растечки тензии се само дел од темите кои ја комплетираат петтата сезона. Подолу можете да најдете 10 од најшокантните моменти што не треба да ги пропуштите во кралската драма на Нетфликс, врз основа на коментарите на гледачите.

Принцот Филип се спријателува со Пенелопе Кначбул

Во втората епизода, принцот Филип (Џонатан Прајс) се зближува со Пени Кначбул (ја игра Наташа МекЕлхон), сопругата на неговиот кум Нортон Кначбул, Лорд Ромзи. Двајцата се поврзуваат по смртта на нејзината петгодишна ќерка Леонора.

Принцот Филип ја убедува Пени да се прошета со кочија со него како хоби и да и го подигне расположението. Тој дури и реставрира античка кочија за четири лица во нејзината куќа. Додека двајцата се поврзуваат и развиваат пријателство, кралицата Елизабета (Имелда Стаунтон) не е веднаш воодушевена што нејзиниот сопруг се спријателил со атрактивна жена 32 години помлада од него.

Принцезата Дијана открива детали од кралскиот живот во книгата на Ендрју Мортон

Чувствувајќи се сама и вознемирена, принцезата Дијана (Елизабет Дебики) се согласува да го сподели своето искуство за новата книга на Ендрју Мортон. Принцезата искрено зборуваше за тоа како е чувството да се омажи за кралското семејство.

Нејзиниот пријател д-р Џејмс Колтурст манипулирал со прашањата и одговорите меѓу репортерот и принцезата за да ја открие „вистината зад бајката“. Книгата наречена Дијана: Нејзината вистинска приказна беше објавена во 1992 година и стана хит.

Принцезата Дијана ги запознава браќата Ал-Фајед

Иако сцената можеби е измислена, средбата на Дијана со Мохамед Ал-Фајед во третата епизода навестува пресвртница во заплетот. Кога кралицата одлучи дека нема време да седне со сопственикот на Harrod’s, официјалниот спонзор на Кралското шоу за коњи во Виндзор, на нејзино место е испратена принцезата од Велс.

Шегувајќи се со Мохамед дека таа „не е замена за големиот шеф“, таа разиграно го задева Доди кога тој доаѓа да ги поздрави во нивната ложа. Иако Доди на почетокот беше изненаден од лежерноста на Дијана, тие двајца подоцна ќе се заљубат и тоа ќе биде последната љубов во нивните животи.

Замокот Виндзор е во пламен

Сезоната, исто така, го прикажува очајот на кралицата Елизабета по пожарот што го зафати замокот Виндзор во 1992 година. Тоа беше еден од неколкуте ужасни настани таа година што ја натераа кралицата да прогласи „annus horribilis“ (латински „ужасна година“). Во емотивна сцена во петтата сезона на Круната, шокираната кралица и принцот Филип се прегрнуваат во изгорената сала на Св. Џорџ е под отворено небо.

Во реалниот живот, пожарот започна на 20 ноември кога неисправно рефлектор ги запали завесите во капелата на кралицата Викторија и брзо се прошири до кулата Бранзвик, Св. Џорџ и околните приватни станови.

Петмина вработени претрпеле вдишување чад или други полесни повреди, објави тогаш Њујорк Тајмс. Над 220 пожарникари работеа 15 часа на гаснење на пламените јазици. Пожарот оштетил 115 соби во замокот, вклучувајќи и девет официјални сали. Беа потребни пет години и 47,5 милиони долари за да се поправи штетата.

Објавата за разводот на принцот Чарлс и принцезата Дијана

Во напната сцена, принцот Чарлс и принцезата Дијана потврдуваат пред кралицата дека е најдобро да се разделат по 11 години брак. Веста беше објавена од премиерот Џон Мејџор (го игра Џони Ли Милер) во Долниот дом на 10 декември 1992 година. „Оваа одлука е пријателска и обајцата ќе продолжат целосно да учествуваат во воспитувањето на своите деца“, Рече премиерот, објави Вашингтон пост.

Скандал со тампонгати

Во јануари 1993 година, во медиумите беше објавен транскрипт од интимен телефонски разговор помеѓу принцот Чарлс и Камила Паркер Боулс (Оливија Вилијамс). Во текот на разговорот, Чарлс и кажува на Камила дека сака да „живее“ во нејзините панталони, а потоа се пошегува дека може да се реинкарнира како тампон.

Чарлс ја признава аферата

Тензијата меѓу принцот Чарлс и принцезата Дијана достигна нов врв кога принцот од Велс на националната телевизија призна дека ја изневерил во бракот. Петтата епизода го следи документарецот на Чарлс за ITV со Џонатан Димблби насловен Чарлс: Приватен човек, јавна улога.

Специјалниот беше објавен во 1994 година и имаше „современ човек предодреден да биде крал“. Во интервјуто со водителот, Чарлс рече дека и е верен на Дијана „додека не стана јасно дека бракот неповратно се распаднал“. Тој го потврди и обновувањето на „пријателството“ со Камила.

Принцезата Дијана носи „одмазднички фустан“

Принцезата од Велс се најде на насловните страници ноќта кога се емитуваше скандалозното интервју на Чарлс. Дијана ја посети галеријата „Serpentine“ во тесен црн фустан со отпуштени раменици. Тоа беше издание во нетипичен стил за член на кралското семејство.

Медиумите веднаш го прогласија за „одмазднички фустан“ со образложение дека Дијана сакала да го искористи фустанот за да покаже како продолжила со животот и по Чарлс. Фустанот останува еден од најпознатите стилски избори на принцезата.

Принцезата Дијана и познатото интервју за Панорама

Односот на принцезата Дијана со кралското семејство никогаш не бил ист откако таа одржа жесток говор за Панорамата на BBC1 во ноември 1995 година. Дијана искрено разговараше со водителот Мартин Башир за распадот на нејзиниот брак, притисоците од бракот со идниот монарх и подигањето на малите синови принцот Вилијам и принцот Хари.

Во осмата епизода водителот Башир и неговата екипа се прикрадуваат во станот на Дајана во Кенсингтон за контроверзното интервју, каде што таа славно изјави дека „ние сме тројца во овој брак“ и дека наивно „се омажила за системот“ наместо за семејството.

Принцот Чарлс и Дијана официјално се разведоа

Во претпоследната епизода од петтата сезона, принцот Чарлс и принцезата Дијана го финализираат својот развод, полн со непријатност од двете страни. Во измислената сцена, Чарлс и Дијана седат заедно за да го „анализираат“ нивниот брак и да идентификуваат што тргнало наопаку. Никогаш не сум имал шанса“, изјави Дебицки во улогата на Дијана. „Ниту Камила“, одговори Вест како Чарлс. „Сè што сакаа беше бајка за нас“, изјави тој.