Филипините повторно ја повикаа Кина да престане со своите „провокативни акции“, предупредувајќи дека нејзините континуирани обиди да ги блокира мисиите за снабдување на Манила во спорното Јужно Кинеско Море може да имаат „катастрофални резултати“.

Џонатан Малаја, портпарол на Советот за национална безбедност, на прес-конференција рече дека потегот на Кина да ја прекине мисијата за снабдување во неделата резултирал со оштетување на еден од бродовите во Манила, но дека никој не е повреден.

Во инцидентот рано во неделата, кинеската крајбрежна стража соопшти дека имало „благ судир“ меѓу еден од нејзините бродови и филипински брод бидејќи крајбрежната стража „законски“ го блокирала бродот да транспортира „нелегални градежни материјали“ до воениот брод.

Манила одговори со „најостра“ осуда за „опасните маневри за блокирање“ на кинескиот брод.

„Благодарни сме што никој од филипинскиот персонал не е повреден. Но, загрижени сме поради ескалацијата и провокациите на кинеските бродови кои немаат што да прават во Западното филипинско Море“, рече Малаја.

Прикажи повеќе