Уште еден „перфектно нормален ден“ во Русија: Легијата за слободна Русија води борби во Белгород; мртви и ранети од напад со дронови

Две лица загинаа, а 19 други беа повредени во четвртокот во западниот руски регион Белгород, откако земјата трет ден по ред се соочува со напади со беспилотни летала, соопштија официјални лица, објави „Москва тајмс“.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека 14 украински беспилотни летала биле уништени во пограничните региони во текот на ноќта, што е последниот бран напади во пресрет на претседателските избори на 15-17 март, на кои актуелниот претседател Владимир Путин е повеќе од гарантирано да победи.

Гувернерот на регионот Белгород, Вјачеслав Гладков, напиша на социјалните мрежи дека една жена е убиена во најновите украински воздушни напади во четвртокот, додека 19 други се повредени.

Во другите вести, руската национална гарда тврдеше дека одбива напад во близина на селото Тјоткино во Курската област, наводно извршен од „диверзантски групи“ на 14 март, објави Кијив Индипендент.

Изјавата дојде во време на борбените операции спроведени од Легијата за слобода на Русија и Сибирскиот баталјон, кои ја преминаа границата со Русија од Украина на 12 март и, наводно, извршија нов напад.

Роман Старовоит, гувернер на Курската област, тврди дека борбите со „украинските диверзанти“ се во тек. Руската национална гарда тврдеше дека се борела против нападот кај Тјоткино заедно со руските вооружени сили и граничарите на Федералната служба за безбедност (ФСБ).

Подоцна, Легијата за слободна Русија објави видео во кое наводно се гледа напад во Тјоткино.

Претходно, анти Кремљ милицијата тврдеше дека го презела под контрола селото што граничи со Украина. Украинското воено разузнавање соопшти дека единиците се составени од руски државјани кои дејствуваат како дел од украинските „безбедносни и одбранбени сили“.

Руското Министерство за одбрана, исто така, тврдеше дека спречило „обид за пробив“ во близина на селото Сподарјушино во Белгородската област на 14 март, според рускиот државен медиум РБЦ.

Легијата за слобода на Русија, сибирскиот баталјон и рускиот волонтерски корпус објавија апел до гувернерите на областите Курск и Белгород, барајќи од нив да прогласат евакуација на цивилите во двата региона и „да престанат да ги следат криминалните наредби“.

„Ослободувањето на руските региони од терористичкиот режим на Путин (рускиот претседател Владимир) сега е во тек. Се изведуваат масовни напади против силите на Путин во Белгородската и Курската област“, се вели во соопштението.

„Операцијата за ослободување на регионите Курск и Белгород ќе продолжи додека не се постигнат сите цели“, соопшти милицијата против Кремљ.

Сибирскиот баталјон ги повика Русите преку социјалните мрежи да ги игнорираат руските претседателски избори, кои треба да се одржат на 15-17 март, нарекувајќи ги гласачките ливчиња и избирачките места „фикција“.

Група руски војници кои се борат за Кијив кои ги нападнаа руските градови ги повикаа цивилите да се евакуираат во рок од час и половина, објави Телеграф.

Прокиевската милиција, Легијата за слобода на Русија, денеска го обнови својот повик до цивилите да избегаат од Белгород и Курск, заканувајќи се утринава со големи напади врз воени цели во руските погранични градови.

„Веднаш оставете ги регионите Курск и Белгород, сите поголеми населени центри“, наводно рекол член на единицата во видео објавено на социјалните мрежи.

„Ќе отвориме оган врз воени цели на оваа територија во рок од час и половина по овој апел.

Алексеј Барановски, војник доброволец на групата, рече дека целта на смелите напади е да ги попречат утрешните руски избори. Барановски додаде дека избувнале борби во пет населени места на руска територија, а на социјалните мрежи кружат снимки од наводни напади во Белгород на кои се гледаат згради и автомобили запалени, наводно предизвикани од гранатирање.

Контрабунтовништвото е еден од најјавните примери на руско противење на Кремљ од бунтовниот марш на Вагнер во Москва минатата година под раководство на Евгениј Пригожин.

Што се однесува до останатото, тоа е само уште еден „совршено нормален ден“ во Русија…

Civil Today