Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека денеска ќе го покрене прашањето за зоната на забранети летови над Украина кога ќе се сретне со членките на НАТО.

Украина бара од западните лидери да спроведат зона на забранети летови за да го оневозможат пристапот до руските воени авиони, но Вашингтон и неговите сојузници во НАТО досега ја отфрлија идејата поради загриженоста дека тоа може да доведе до директна конфронтација со Русија.

Но, украинските власти го одбија таквиот одговор. Претседателот Володимир Зеленски вчера го покрена повторно ова прашање на прес-конференција, додека претседателскиот советник Михаило Подољак се осврна на тоа на Твитер претходно истиот ден, велејќи дека 1 милион бегалци и уништување на историски центри на големите градови во Украина е „цената на сè уште НЕ затвореното небо над Украина.”

Прикажи повеќе