Новиот словачки премиер, Роберт Фицо, денеска објави дека неговата земја го запира снабдувањето со оружје за Украина и ќе ја ограничи својата поддршка на „цивилна и хуманитарна помош“, пренесоа француските медиуми.

„Сметаме дека помошта за Украина е само цивилна и хуманитарна, нема да испорачаме повеќе оружје на Киев“, рече Фицо, еден ден откако беше назначен за премиер на коалициската влада во која има и екстремно десничарска проруска партија.

Лидерот на словачката левица Роберт Фицо во средата по четврти пат беше назначен за премиер на Словачка, по кампањата за прекин на воената помош за Украина и критиките на санкциите против Русија.

Прикажи повеќе