реклама

NETFLIX откри дека реалното шоу Squid Game: The Challenge ќе има премиера овој ноември. Премиерата доаѓа 17 месеци откако Нетфликс го одобри шоуто.

Реалноста е инспирирана од популарната корејска серија Squid Game, која беше објавена во 2021 година. Во серијата, 456 помалку среќни натпреварувачи, од севернокорејски бегалци до пропаднати бизнисмени, се борат за награда од 45,6 милијарди јужнокорејски вони (приближно 33 милиони евра). Натпреварувачите играат смртоносни верзии на игра од детството за да ја добијат наградата, а само еден може да биде победник.

реклама

Во најголемото реално шоу на Нетфликс досега, 456 играчи ќе се натпреваруваат за награда од 4,56 милиони долари, што е најголемата парична награда во реалноста досега.

Во шоуто од десет дела, натпреварувачите ќе се натпреваруваат во серија игри инспирирани од серијата и некои нови. Нивните стратегии, сојузи и карактер ќе бидат ставени на тест со заминувањето на конкуренцијата.

реклама

Реалното шоу се снимаше во Велика Британија, а на него работеа продуцентските куќи Studio Lambert и The Garden, пренесува Deadline. Извршни продуценти се Стивен Ламберт, Тим Харкурт и Тони Ајрланд од студиото Ламберт и Џон Хеј, Никола Хил и Никола Браун од Гарден.

На почетокот на оваа година, Нетфликс имаше проблеми со безбедносната проверка дека мора да поминат сите емисии снимени во Велика Британија. Имено, на сетот имало повреди, за што на натпреварувачите им била укажана лекарска помош. По тој инцидент се тргнало според планот, па HSE немало потреба да се вклучи во снимањето.

реклама